Türkiye Cumhuriyeti

İskenderiye Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

Başkonsolosluğumuz İskenderiye’de 1925 yılında açılmıştır. İlk olarak, şehrin uzun sahil şeridine (Corniche) çok yakın mesafedeki “37 Avenue Alexandre Le Grand” adresindeki müstakil binada (bugünkü Delta otelinin karşısında, tramvay yolunun üzerinde) faaliyete geçmiştir. 1932 yılında, bu kez şehrin en itibarlı mekanlarından Fouad Caddesi’ndeki Milli Müze’nin karşında yer alan “121, Avenue Fouad 1er” adresine taşınan temsilciliğimiz, 21 Mart 1954 tarihinde satın alınan kançılarya ve ikametten müteşekkil bugünkü adresinde hizmet vermeye başlamıştır. 1961-1993 yılları arasında faaliyetlerine ara veren Başkonsolosluğumuz, 1993 yılı Aralık ayında aynı binada yeniden hizmete geçmiştir.

 
Refik Bey (Birgen)
Başkonsolos (MM)
07.06.1925-31.08.1929
Kemal Bey (Köprülü)
Başkonsolos (MM)
14.10.1929-02.12.1930
Basri Reşid Bey (Danişmend)
Başkonsolos (MM)
02.12.1930-17.08.1931
Nizamettin Bey (Ayaşlı)
Başkonsolos (MM)
29.08.1931-04.07.1935
İbrahim Sınmaz
Başkonsolos (MM)
04.07.1935-28.09.1935
Hasan Basri Lostar
Başkonsolos (MM)
28.09.1935-07.08.1939
Muhiddin Erdoğan
Başkonsolos (MM)
07.08.1939-07.07.1940
Firuz Kesim
Başkonsolos (MM)
24.09.1940-31.10.1944
Cevdet Dülger
Başkonsolos (MM)
31.10.1944-16.11.1945
Edhem Nazif Bayazıdoğlu
Başkonsolos (MM)
16.11.1945-25.11.1945
Hasan Nurelgin
Başkonsolos (MM)
25.11.1945-30.01.1947
Firuz Kesim
Başkonsolos (MM)
30.01.1947-25.02.1948
Sedad Zeki Örs
Başkonsolos (MM)
25.02.1948-15.11.1949
Cemal Gönen
Başkonsolos (MM)
17.06.1950-20.02.1952
Taha Carım
Başkonsolos (MM)
21.02.1952-14.05.1952
Feridun Şerif İlden
Başkonsolos (MM)
15.05.1952-10.02.1955
Galib Eldem
Başkonsolos (MM)
10.02.1955-18.08.1955
Nihad Refik Pasin
Başkonsolos (MM)
18.08.1955-04.09.1958
Rıza Rıfat Aktimur
Başkonsolos (MM)
30.09.1958-10.02.1960
Cemal Tuygar
Başkonsolos (MM)
20.02.1960-30.04.1961
Muzaffer Eröktem
Başkonsolos (MM)
02.12.1993-18.08.1996
Seçkin Çetinelli
Başkonsolos (MM)
01.09.1996-17.08.1998
Ömer Haydar Günver
Başkonsolos (MM)
01.09.1998-17.08.2002
Basat Öztürk
Başkonsolos (MM)
01.09.2002-19.08.2004
Bilgin Atala
Başkonsolos (MM)
01.09.2004-28.09.2008
İzzet Güçyener
Başkonsolos (MM)
28.09.2008-17.08.2010
Semih Lütfü Turgut
Başkonsolos (MM)
20.08.2010-15.08.2012
Mehmet Akif Özdemir
Başkonsolos (MM)
01.09.2012-31.08.2014
Serdar Belentepe
Başkonsolos (MM)
01.09.2014-