Speech by Consul General Serdar Belentepe at the reception on the occasion of the 92nd Anniversary of the Proclamation of the Republic of Turkey

Serdar Belentepe 29.10.2015

SPEECH BY CONSUL GENERAL SERDAR BELENTEPE AT THE RECEPTION ON THE OCCASION OF THE 92ND ANNIVERSARY OF THE PROCLAMATION OF THE REPUBLIC OF TURKEY
(29th October 2015, Thursday, Hilton Corniche Hotel, Alexandria)

Dear colleagues and representatives of the Consular Missions,

Dear members of the Turkish community,

Distinguished guests,

I would like to extend my appreciation to all of you who have joined us in this joyous event tonight. Today, we are celebrating the 92nd anniversary of the proclamation of the Republic of Turkey.

The Republic of Turkey was founded in 1923 under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk.Since then, Turkey conducts a foreign policy guided by the principle of “Peace at Home, Peace in the World” as set out by Mustafa Kemal Atatürk.

In conformity with this approach, Turkey has made significant contributions to peace, stability and security around the world. In today’s world, it has become obvious that non-official interactions and people-to-people contacts also bear importance than ever. Turkey and Egypt have every means in this regard, since they share strong and special historical and cultural ties.

More than 500 Turkish citizens live in Alexandria as well as in our consular district. Thousands of Egyptians visit Turkey annually. Existence of this strong human bond further strengtens our ties and serves as a cultural and social bridge between our nations. Thanks to the direct flights of Turkish Airlines from Alexandria to Turkey which facilitate improving further economic, cultural relations and people to people contacts with our Egyptian brothers and sisters. I am very happy to witness this close and friendly relationship between our two people.

Distinguished Guests,

Now, with your permission, I would like tosay a few words in Turkish to our fellow Turkish brothers and sisters.

Kıymetli vatandaşlarımız,

Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Sizleri şahsım, eşim ve Başkonsolosluğumuz mensupları adına saygıyla selamlıyorum. Hepimiz için son derece anlamlı ve değerli olan Cumhuriyet Bayramımızın 92. Yıldönümünü İskenderiye’de siz değerli misafirlerimizle birlikte kutlamanın heyecanı içindeyiz.

Bu yıl 92. kez idrak ettiğimiz Cumhuriyet Bayramımız sadece ülkemizde değil, tıpkı sizlerle bu akşam burada kutladığımız gibi, İskenderiye kıyılarından Kongo Nehri Havzası’na; Kanada’nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki Vancouver’dan Hindistan’a, Karayipler’den Orta Asya bozkırlarına kadar uzanan geniş bir dünya coğrafyasında tüm temsilciliklerimizce aynı coşku ve heyecanla kutlanıyor.

Şimdi müsaadenizle, Sayın Cumhurbaşkanımızca, 81 ilimiz ve yurtdışı temsilciliklerimizde okunmak üzere hazırlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okumak istiyorum.

"Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümüdür.

81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümü coşkusunu, millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.

600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Aziz Atatürk’ün veciz bir şekilde ifade ettiği “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır.

Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.

1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız.

Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır.

Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir.

Geçtiğimiz yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemi hep birlikte inşa ettik.

Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Recep Tayyip ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı"

Değerli vatandaşlarımız,

Cumhuriyetin kuruluşundan hemen iki yıl sonra 1925 yılında açılan İskenderiye Başkonsolosluğumuz, bir dönem kapalı kalmış olsa da tam 90 yıldır buradadır ve bundan sonra da burada Bayrağımızı dalgalandırmaya devam edecektir.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan önce olsun sonrasında olsun, Mısır’da asırlardır varlığımızı sürdürmekteyiz. Bu çerçevede, kardeş Mısır halkıyla birlikteliğimizin, gelecekte de barış ve huzur içerisinde ebediyen süreceğine inancım tamdır.

İskenderiye’de, Dimyat’ta, Buheyre’de, Minufiye’de ve görev bölgemizdeki diğer vilayetlerde siz değerli vatandaşlarımızın varlığı bizleri onurlandırmakta ve bize güç vermektedir. Başkonsolosluğumuzun mevcudiyetinin de sizlere itici bir moral, cesaret ve kuvvet aşıladığına inanıyorum.

Sizlerle tanışalı 1 yıldan fazla oldu. Başkonsolosluğumuzun sizlerin evi olduğunu, dolayısıyla bizi ailenizin bir parçası gibi görmenizi her fırsatta sağlamaya gayret ediyoruz. İskenderiye Başkonsolosu olarak göreve başlamamızdan bu yana elimizden geldiğince sizlerle içiçe olarak, eviniz duygusunu vermeye çalıştık. Önümüzdeki dönemde de hepinizle yakın bir diyalog ve temas içerisinde olma çabamızı sürdüreceğiz.

Sözlerime son vermeden, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını minnet ve şükranla tekrar anıyor; Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha kutluyorum.

Teşekkür ederim.

Thank you.

Serdar Belentepe


Atatürk

Ali Emre Özen Consul General
Sunday - Thursday

09.00 - 15.00

Application Hours: 10.00-13.00 Emergency phone number: +20 109 944 07 00
1/1/2021 New Year
1/7/2021 Coptic Christmas Day
1/25/2021 Revolution/Police Day January 25
4/25/2021 Sinai Liberation Day
5/1/2021 Labor Day
5/3/2021 Sham El Nessim Festival
5/13/2021 5/15/2021 Feast of Ramadan
7/20/2021 7/23/2021 Feast of Sacrifice
7/23/2021 Revolution Day July 23
8/9/2021 Hejri New Year
10/6/2021 Armed Forces Day
10/18/2021 Prophet Mohamed's Birthday
10/29/2021 Proclamation of the Republic of Turkey