Speech by Consul General Ali Emre Özen at the Reception on the occasion of the 96th Anniversary of the Proclamation of the Republic of Turkey

Ali Emre Özen 28.10.2019

SPEECH BY CONSUL GENERAL ALİ EMRE ÖZEN AT THE RECEPTION ON THE OCCASION OF THE 96TH
ANNIVERSARY OF THE PROCLAMATION OF THE REPUBLIC OF TURKEY

(28 October 2019, Alexandria)

Kıymetli vatandaşlarımız,

Esteemed Egyptian friends,

Distinguished representatives of the consular missions,

Dear guests,

It is a great privilege and honor for us to welcome you all to our National Day Reception that we are organizing on the occasion of the 96th anniversary of the proclamation of the Republic of Turkey.

Taking this opportunity, let me express our gratitude to Mustafa Kemal Atatürk and all other heroes of our nation who crowned us with their victories and with the foundation of the Republic.

Now, I will start reading out the message by H.E. Mr. Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of Turkey. Arabic and English translations of the message can also be followed from the notes we have distributed before.

Değerli davetliler,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yıldönümü vesilesiyle düzenlediğimiz resepsiyonda sizlere evsahipliği yapmak bizler için bir ayrıcalık ve onur vesilesidir.

Bu fırsattan istifadeyle, bizleri zaferleri ve Cumhuriyet’le taçlandıran Mustafa Kemal Atatürk ve milletimizin tüm kahramanlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

Şimdi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim vesilesiyle yayımladığı mesajı sizlere aktaracağım. Mesaj, evvelce dağıttığımız Arapça ve İngilizce tercümelerden de takip edilebilir.

“Aziz Milletim…

Ülkemizin 81 vilayeti ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.

Tarihimizin bu önemli dönüm noktasının sevincini bizimle paylaşan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Cumhuriyetimizin ilanının 96ncı yıldönümü kutlu olsun.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bir asırlık şanlı geçmişe sahip İstiklal Harbimizin zafere ulaşmasında ve yeni devletimizin kuruluşunda vazife üstlenen kahramanlarımızı saygıyla yad ediyorum.

Türkiye, bağımsızlık mücadelesini en başından en sonuna kadar milli iradenin temsilcisi olan Meclisi eliyle yürütmüş bir ülkedir.

Önümüzdeki yıl 100’üncü yıldönümünü kutlayacağımız Büyük Millet Meclis’imizden bugüne kadar ülkemizin kalkınması, güçlenmesi, ileriye gitmesi için çalışmış tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.

Bin yıldır, dünyanın en gözde, üzerinde en çok mücadele yürütülen coğrafyasında yaşamamızın bedelini canlarıyla ödeyen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum

Millet ve devlet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla son yıllarda yine tarihi bir mücadelenin içindeyiz.

Terör örgütlerinin saldırılarından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar yaşadığımız tüm hadiseler, bu tarihi mücadelenin tezahürleridir.

Suriye’de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekatları da, yine bu mücadelenin birer parçasıdır.

Bundan bir asır önce başlattığımız ve yeni devletimiz Cumhuriyetimizi kurarak taçlandırdığımız İstiklal Harbimizin bir benzerini, farklı görüntüler ve yöntemlerle veriyoruz.

Milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik her türlü oyun, her türlü fitne sergileniyor.

Sınırlarımızın güvenliğinden ekonomimize kadar egemenliğimizi hedef alan çok yönlü saldırılar kesintisiz sürüyor.

Türkiye, kadim tarihi birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir.

Nitekim, ülkemizin önünde kurulan tüm tuzakları, Allah’ın yardımı, milletimizin desteğiyle birer birer bozarak bugünlere geldik.

İçinden geçtiğimiz bu önemli süreci de, Cumhuriyetimizi bizlere miras olarak bırakanların vizyonuna uygun şekilde başarıyla neticelendireceğimize yürekten inanıyorum.

Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak, bizden sonraki nesillere 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirebilme fırsatı vereceğiz.

İnşallah Cumhuriyetimizi daha nice yıllara, çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir şekilde taşıyacağız.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ncı yıldönümünü tebrik ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı”

Ladies and Gentlemen,

Turkish Consulate General in Alexandria was first opened in 1925, just two years after the foundation of the Republic of Turkey. Even though the Republic was very young back then, they decided to establish a Consular Mission here.Today, almost a century later, our Republic is now more strong, democratic and modern. This enables us to better serve you all, either in Turkey or abroad including here in Alexandria.Our presence here is built on two main pillars: First pillar is the continuation of the visionary approach originally adopted at the foundation of the Republic. Second pillar is our strength, which derives from the close friendship between Turkish and Egyptian people.

Built on this very solid basis, we will keep developing trade and tourism along with our relations in the fields of culture and education. We will spare no efforts to promote and represent our country in the best possible way.

Değerli konuklar,

İskenderiye Başkonsolosluğumuz, Cumhuriyetimizin ilanından yalnızca 2 yıl sonra 1925’te kurulmuştur. O vakit Cumhuriyetimiz henüz çok genç olmasına rağmen burada misyon açma kararı alınmıştır.

Bugün, neredeyse yüzyıl sonra Türkiye Cumhuriyeti artık daha güçlü, demokratik ve moderndir. Bu durum, Türkiye’de ve İskenderiye dahil yurtdışında sizlere daha iyi hizmet vermemizi mümkün kılmaktadır.

Bizlerin buradaki varlığı iki ana sütun üzerine inşa edilmiştir. Birincisi, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki vizyoner yaklaşımın sürdürülmesidir. İkincisi ise gücümüzdür, ki bu güç Türk ve Mısır halkları arasındaki yakın dostluktan kaynaklanmaktadır.

Bu sağlam temel üzerinde ticaret, turizm, kültür ve eğitim alanlarındaki ilişkilerimizi geliştirmeyi sürdüreceğiz. Burada ülkemizi en iyi biçimde tanıtmak ve temsil etmek için her türlü gayreti göstereceğiz.Distinguished guests,

Before concluding my remarks, I would like to extend our appreciation to Turkish citizens, business people and entrepreneurs for truly representing our nation in Alexandria. You are a source of pride for our country, and we are honored to be at your service.

On behalf of the Turkish community and the Consulate, I would also like to express our gratitude to dear Egyptian friends, who demonstrate genuine hospitality to Turkish people. Thank you for considering us as a member of your extended family. We are equally honored to be at your service.

With this understanding, we will keep the Consulate’s doors open for anyone who wish to enjoy Turkish hospitality. Alternatively, you might enjoy a first-hand experience of Turkey as soon as you board a Turkish Airlines flight from here to Istanbul.

Thank you all for being with us tonight.

Şokran Gezilan

Hanımefendiler ve Beyefendiler,

Sözlerime son vermeden önce, milletimizi İskenderiye’de en iyi biçimde temsil eden Türk vatandaşlarına, iş insanlarımıza ve girişimcilerimize takdirlerimizi sunuyorum. Ülkemiz için gurur kaynağı olan sizlere hizmet vermek bizleri onurlandırıyor.

Ayrıca, Türk vatandaşlarına hakiki misafirperverlik sergilen Mısırlı dostlarımıza buradaki Türk toplumu ve Başkonsolosluğumuz adına şükranlarımızı sunuyorum. Bizleri geniş ailenizin birer ferdi olarak kabul ettiğiniz için müteşekkiriz. Sizlere de hizmet sunmak bizim için onur vesilesidir.

Bu anlayışla, Başkonsolosluğumuzun kapıları Türk misafirperverliğini yaşamak isteyen herkese açıktır. Alternatif olarak, İskenderiye’den İstanbul’a giden Türk Hava Yolları uçaklarına bindiğiniz andan itibaren Türkiye’yi ilk elden deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Bu akşamki davetimize katılan tüm konuklarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Atatürk

Ali Emre Özen Consul General
Sunday - Thursday

09.00 - 15.00

Application Hours: 10.00-13.00 Emergency phone number: +20 109 944 07 00
1/1/2021 New Year
1/7/2021 Coptic Christmas Day
1/25/2021 Revolution/Police Day January 25
4/25/2021 Sinai Liberation Day
5/1/2021 Labor Day
5/3/2021 Sham El Nessim Festival
5/13/2021 5/15/2021 Feast of Ramadan
7/20/2021 7/23/2021 Feast of Sacrifice
7/23/2021 Revolution Day July 23
8/9/2021 Hejri New Year
10/6/2021 Armed Forces Day
10/18/2021 Prophet Mohamed's Birthday
10/29/2021 Proclamation of the Republic of Turkey