Speech by Consul General Serdar Belentepe at the reception on the occasion the 94th Anniversary of the Proclamation of the Republic of Turkey

Serdar Belentepe 29.10.2017
Dear colleagues and representatives of the Consular Missions,
Dear citizens of two sister countries,
Distinguished guests,

I am very honored to have your presence here today on the 94th anniversary of the Proclamation of the Republic of Turkey. This is my fourth national day reception in Alexandria and I am very proud to serve here for my country and my nationals.

I still feel my first day’s enthusiasm and aspiration in this historical and ancient city. As a guest of this city, even with the extraordinary challenges that I face in 3 years, I love Alexandria.

I perceive Alexandria as our natural neighbor since by plane it takes just an hour and forty-five minutes from Istanbul. The Turkish and Egyptian people are not only friends, but also relatives. We have blood relations, we share same history and same culture on the two sides of Mediterranean. “Egyptian Street” was the name of the place where I passed my childhood in Istanbul. Sometimes we just need to remember again how close we actually are.

Distinguished Guests,

94 years after the proclamation of the Republic, today Turkey is the 18th largest economy in the world and the 7th in Europe.

Turkey is an active member of the G-20, NATO and as a part of Europe is pursuing membership of the European Union.

Turkey has also been an active member of the Organization of Islamic Cooperation and a strategic partner of the African Union.

It is also a leading donor country and according to UN figures, Turkey is the biggest host country for refugees.

Turkey conducts its foreign policy guided by the principle of “Peace at Home, Peace in the World” as set out by Mustafa Kemal Atatürk.

Ladies and Gentlemen,

Now, I would like to read out the message of H.E. Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of Turkey, addressed to the Turkish nation on this happy occasion. I will quote in Turkish.

Değerli vatandaşlarımız,

Cumhuriyet Bayramımızın 94. Yıldönümünü birlikte kutlamanın heyecanı içindeyiz. Şimdi müsaadenizle, Sayın Cumhurbaşkanımızın 81 ilimiz ve yurtdışı temsilciliklerde okunacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını paylaşmak istiyorum.

“Değerli vatandaşlarım,
Geleceğimizin teminatı sevgili gençler,
Aziz kardeşlerim,

Bugün, Türk Milleti olarak şanlı tarihimizde çok önemli bir dönüm noktasını, Cumhuriyetimizin ilanının 94’üncü sene-i devriyesini kutluyoruz.
Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan milyonlarca vatandaşımızın her birinin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum.
Bu vesileyle, bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlerimize Yüce Mevla’dan rahmet ve mağfiret diliyorum.
Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizi de rahmetle, tazimle yâd ediyorum.
Türkiye Cumhuriyeti; asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir.
Türk Milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir.
“Hasta Adam” ilan ettikleri Osmanlının mirasını talan için Anadolu’ya koşanlar, milletimizin cesareti, kararlığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimet yaşamış, Gazi’nin veciz ifadesiyle “geldikleri gibi gitmişlerdir.”
İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır.
15 Temmuz ihaneti karşısında, milletimizin 250 şehit ve 2 bin 193 gazi pahasına gösterdiği şanlı direniş, işte bu ruhun ifadesidir.
O gece kadını-erkeği, genci-yaşlısıyla milletimizin tüm fertleri, iradelerine, değerlerine, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmışlardır.
“Bağımsızlık karakteri” olan böyle necip, böyle kahraman bir milletin mensubu olmaktan iftihar ediyoruz.
“Millete efendilik yoktur, hizmet vardır” düsturuyla, hiçbir ayrım gözetmeden ülkemize en iyi şekilde hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz.
Son 15 yılda demokrasiden özgürlüklere, ticaretten yatırımlara, sağlıktan dış politikaya kadar tüm alanlarda hayata geçirdiğimiz tarihi reformlar, bu irademizin en açık ispatıdır.
Bugün, dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye’dir.
Eli kanlı terör örgütlerinin hedefi olmamızın da başta gelen sebebi budur.
DEAŞ, PKK, PYD/YPG ve FETÖ gibi katil sürülerinin bizi hedeflerimizden alıkoymasına izin vermedik, vermeyeceğiz.
Manşetlerle, tezgâhlarla, üzerimize salınan piyonlarla çarpışa çarpışa, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz.
Dost ve kardeşlerimizin desteği, gönlünü ve gözünü ülkemize kilitlemiş mazlumların duası, aziz milletimizin birlik ve beraberliğiyle, inşallah hedeflerimize ulaşacağız.
Bu düşüncelerle ülkemizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.
Şehitlerimizin ruhları şad olsun!
Cumhuriyetimizin 94’üncü kuruluş yıldönümü kutlu olsun!”

Distinguished guests,

Before concluding my remarks, I would like to thank you all for sharing this glorious day with us. Thank you.

Atatürk

Ali Emre Özen Consul General
Sunday - Thursday

09.00 - 15.00

Application Hours: 10.00-13.00 Emergency phone number: +20 109 944 07 00
1/1/2021 New Year
1/7/2021 Coptic Christmas Day
1/25/2021 Revolution/Police Day January 25
4/25/2021 Sinai Liberation Day
5/1/2021 Labor Day
5/3/2021 Sham El Nessim Festival
5/13/2021 5/15/2021 Feast of Ramadan
7/20/2021 7/23/2021 Feast of Sacrifice
7/23/2021 Revolution Day July 23
8/9/2021 Hejri New Year
10/6/2021 Armed Forces Day
10/18/2021 Prophet Mohamed's Birthday
10/29/2021 Proclamation of the Republic of Turkey