Speech by Consul General Serdar Belentepe at the reception on the occasion of the 93rd Anniversary of the Proclamation of the Republic of Turkey

Serdar Belentepe 30.10.2016
SPEECH BY CONSUL GENERAL SERDAR BELENTEPE AT THE RECEPTION ON THE OCCASION OF THE 93RD ANNIVERSARY OF THE PROCLAMATION OF THE REPUBLIC OF TURKEY
(30th October 2016, Sunday, Hilton Green Plaza Hotel, Alexandria)

Dear colleagues and representatives of the Consular Missions,
Dear citizens of two sister countries,
Distinguished guests,

I am very pleased to extend a warm welcome to all of you. Thank you for joining us at this reception, as we celebrate the 93rd anniversary of the proclamation of the Republic of Turkey.

Ninety three years ago, the Republic of Turkey was founded by Mustafa Kemal Atatürk, on universal values of democracy, human rights and the rule of law. These principles enable Turkey for looking ahead to face new challenges while nearing its centenary, which will be celebrated in 2023.

In today’s world, social interaction among nations and people-to-people contacts hold great importance than ever. Turkey and Egypt have every means in this regard, since they share strong historical and human ties. Thousands of Egyptians visit Turkey annually. The direct flights of Turkish Airlines between Alexandria and Istanbul facilitate improving further economic and cultural exchange with our Egyptian brothers and sisters. Turkish Airlines became also the first international airlines which resumed last September its flights from Sharm El Sheikh to Istanbul after a suspension of one year.

Presently, almost 500 Turkish citizens live in Alexandria and in my consular district. Turkish investors continue their productions in Egypt without hesitation in spite of some difficulties. The total value of Turkish investments in Alexandria, Damietta, Beheira and Monufia reached approximately 1 billion US Dollars. Turkish businessmen who provide considerable contributions to the Egyptian economy, aim to increase their investments in the coming period.

In this context, the doors of our Consulate General are always open not only to our nationals but also to our Egyptian friends. Turks and Egyptians who have blood relations, who share same history, same culture and same religion for more than 500 years, they complement each other. I believe that when Turkish and Egyptian people shake their hands, the sun rises more brilliant on the Mediterranean Sea.

Ladies and Gentlemen,

Now, with your permission, I would like to say a few words in Turkish for my citizens.

Değerli vatandaşlarımız,

Cumhuriyet Bayramımızın 93. Yıldönümünü bu akşam, tarih kokan İskenderiye şehrinde siz değerli misafirlerimizle birlikte kutlamanın heyecanı içindeyiz. Tarih kitaplarına göre, 1911 yılında Trablusgarp savaşı sırasında Bingazi’ye geçerken, kısa süreliğine de olsa İskenderiye’de kalmış olan Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, bugün 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflerine sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Tarihin ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Anlaşması Anadolu ve Nil medeniyetleri arasında MÖ 13. yüzyılda imzalanmıştır. Kadim medeniyetlerin devamı niteliğindeki Türkiye ve Mısır tarihi, esasen işte bu denli köklü bir geçmişe sahiptir. Dolayısıyla, biz sadece dost değil aynı zamanda akrabayızdır. Bana göre, Akdeniz’in iki yakasında birbirlerine her daim özel sevgi beslemiş olan Türk ve Mısır halkları el sıkıştığı zaman Akdeniz’de güneş daha parlak doğmaktadır.

Şimdi müsaadenizle, Sayın Cumhurbaşkanımızın, 81 ilimiz ve yurtdışı temsilciliklerimizde okunacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okumak istiyorum.

Now, I would like to read out the message of H.E. Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of Turkey, addressed to the Turkish nation on this happy occasion. I will quote in Turkish, but you can find the English and Arabic texts at the entrance:

“Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür.
Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır.
Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyetini kurduk.
Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir.
Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor.
En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir.
Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir.
FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir.
Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum.
Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın ve dostlarımızın da, milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum.
Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümüne, hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlamış olarak ulaşmış bulunuyoruz.
Şundan tüm vatandaşlarım ve dostlarımız emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahı olduğundan daha güçlü, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir.
Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır.
Hedeflerimize ulaşmamızın önüne, ne terör örgütleri, ne de onları kullananlar geçebileceklerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını gönülden tebrik ediyorum.
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.
Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize ve bize dualarıyla destek olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.
Recep Tayyip ERDOĞAN
Cumhurbaşkanı”

Değerli vatandaşlarımız,

Sözlerime son vermeden, Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha kutluyor; tüm vatandaşlarımıza selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Teşekkür ederim.

Distinguished guests,

Before concluding my remarks, I would like to thank you all for sharing this happy day with us. Thank you.

Atatürk

Ali Emre Özen Consul General
Sunday - Thursday

09.00 - 15.00

Application Hours: 10.00-13.00 Emergency phone number: +20 109 944 07 00
1/1/2021 New Year
1/7/2021 Coptic Christmas Day
1/25/2021 Revolution/Police Day January 25
4/25/2021 Sinai Liberation Day
5/1/2021 Labor Day
5/3/2021 Sham El Nessim Festival
5/13/2021 5/15/2021 Feast of Ramadan
7/20/2021 7/23/2021 Feast of Sacrifice
7/23/2021 Revolution Day July 23
8/9/2021 Hejri New Year
10/6/2021 Armed Forces Day
10/18/2021 Prophet Mohamed's Birthday
10/29/2021 Proclamation of the Republic of Turkey