Mısır'da İkamet Eden, Çalışan Ve Kısa Süreli Turistik Veya Ticari Amaçlı Ziyaret Amacıyla Mısır'a Gelen Vatandaşlarımıza Yönelik Güvenlik Uyarısı

Kahire Büyükelçiliği 01.10.2013

Değerli vatandaşlarımız,

Mısır’da geçtiğimiz Ağustos ayında yaşanan toplumsal olaylar durağanlaşmış, okullar açılmış, şehirlerde günlük yaşam normale dönmeye başlamıştır. Yine de, ülke genelinde koşullar henüz tam olarak düzelmemiştir. Eylül ortasında sona ermesi gereken olağanüstü hal uygulaması, iki ay süreyle uzatılmıştır. Askeri birlikler halen hassas bölgelerde, yol kavşaklarında, anayollarda ve şehirlerin çevresinde konuşludur. Şehir merkezlerinde kolluk kuvvetlerinin şiddete başvurmalarına yol açan, can kaybı ve maddi zararla sonuçlanan direniş eylemleri büyük ölçüde sonlandırılmıştır. Sina bölgesi hariç, Silahlı Kuvvetlerin kent merkezlerindeki operasyonlarına da ara verilmiştir. Öte yandan, ülke genelinde mevzi protesto gösterileri dağınık şekilde ve azalan yoğunlukta devam etmektedir. Güvenlik kuvvetlerinin asayiş olaylarında ve kamu menfaatlerini hedef alan saldırı ve tecavüz eylemleri vukuunda silah ve canlı mühimmat kullanma emri yürürlüktedir.

Olağanüstü hal uygulaması çerçevesinde Sharm al Sheikh ve Hurghada gibi tatil beldeleri haricinde sokağa çıkma yasağı uygulaması ülke genelinde sürmektedir. Son yapılan düzenleme ile sokağa çıkma yasağına esneklik getirilmiştir. Yasak, haftanın altı günü (Cumartesi-Perşembe) saat 24:00-05:00 arasında; Cuma günleri ise, saat 19:00-05:00 arasında uygulanmaktadır. Uygulama, askeri makamlarca zırhlı birliklerin nezaretinde yürütülmekte, havaalanı istikametindeki zaruri intikaller dışında yasağın ihlaline müsamaha gösterilmemektedir.

Sina bölgesi hariç, şehirlerarası yollarda araçla ve trenle seyahat edilebilmekte, askeri kontrol noktalarında yerli ve yabancı yolculara kimlik, vize, ikamet ve çalışma izni denetimi uygulanabilmektedir. Herhalükarda, vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça İskenderiye ve Port Said dışındaki güzergahlarda bir süre daha karayolu yerine tarifeli uçak seferlerini tercih etmeleri önerilmektedir.

Mısır'da çalışan ve ikamet eden vatandaşlarımızın, oturma ve çalışma izinlerini süreleri dolmadan yenilemelerinin gerektiği, ülkeye giriş ve çıkışlarda sorun yaşamamaları bakımından önemle hatırlatılır.

2011 ve 2012 yıllarında turizm sektörünü desteklemek amacıyla havaalanlarında yürürlüğe konulan resen kısa süreli vize itası uygulaması askıya alınmıştır. (Bu uygulama Mısır'ın T.C. vatandaşlarına yönelik vize rejiminde kısıtlayıcı değişikliğe gittiği anlamına gelmemektedir. Sadece, vatandaşlarımıza istisnai olarak sağlanan esnekliğe son verilmiştir.) Mısır'a seyahat edecek vatandaşlarımızın turistik ziyaret ve/veya 6 aya kadar geçerli olabilen iş amaçlı ziyaret vizelerini seyahat tarihinden en az 10 gün önce Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği’nden veya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan temin etmeleri gerekmektedir.

Kızıldeniz sahilindeki tatil beldelerine (Sharm al Sheikh - Hurghada) organize turlarla yalnız veya grup halinde seyahat eden vatandaşlarımızın, sorumlu seyahat acenteleri ve/veya konaklayacakları müesseselerin kefaletiyle varış havaalanlarında girişlerine izin verilebilmekte ise de, bu uygulamalar sırasında kimi zaman sorunlar yaşanabildiğinden, vatandaşlarımızın herhalükarda seyahat öncesinde Mısır’ın Türkiye'deki temsilciliklerinden vize almaları tavsiye olunur.

Tüm vatandaşlarımızın, geçmişte olduğu gibi bu dönemde de müteyakkız olmaları, evlerinde yeterli erzak bulundurmaları, genel güvenlik ilke, uyarı ve tedbirlerine riayet etmeleri, mecbur kalmadıkça yalnız dolaşmamaları, gündüz kalabalık ve sosyal olayların patlak vermesine müsait ortamlardan uzak durmaları, “beyaz taksi” kullanmaları, herhangi bir eylem ve gösteri vukuunda olay yerinden güvenli ve süratli şekilde uzaklaşmaları, uygulamanın yürürlükte olduğu saatlerde sokağa çıkma yasağına kesinlikle riayet etmeleri, güvenlik kontrolleri sırasında üniformalı ve/veya sivil kolluk kuvvetleri ve makamlarla hiçbir şekilde münakaşaya girişmemeleri, araç kullandıkları takdirde kontrol noktalarına yaklaşırken yavaşlamaları ve nöbetçi asker, polis ve diğer emniyet görevlilerinin uyarı ve komutlarına uymaları güvenlikleri gereğidir.

Sorunla karşılaşıldığında en süratli şekilde Büyükelçiliğimize bilgi verilmesi ve herhangi bir nedenle gözaltı ve/veya benzeri tedbirler sözkonusu olursa avukatsız ve tercümansız ifade verilmemesi önemle hatırlatılır.

T.C. KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ TEMAS BİLGİLERİ:

T.C. Kahire Büyükelçiliği adresi: 25 El Falaki Street, Bab ul Louk - Cairo

T.C. Kahire Büyükelçiliği santral numarası: 00 20 227 948 364

(Büyükelçiliğimizde günün 24 saati nöbetçi görevli bulunmaktadır. Mesai saatleri dışında telefona Büyükelçiliğimizin yerel personelinin yanıt vermesi halinde, nöbetçi Türk görevlinin telefona çağrılması istenmelidir.)

T.C. Kahire Büyükelçiliği resmi e-posta adresi: embassy.cairo@mfa.gov.tr

T.C. Kahire Büyükelçisinin resmi e-posta adresi: havni.botsali@mfa.gov.tr

T.C. Kahire Büyükelçiliği Konsolosu Muhammed Veysi Celil’in e-posta adresi:

mveysi.celil@mfa.gov.tr / Konsolos GSM telefon numarası: 00 20 101 967 07 85

T.C. İSKENDERİYE BAŞKONSOLOSLUĞU TEMAS BİLGİLERİ:

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu Adresi: 11 Kamel El Kilani Street Alexandria, Egypt

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu santral numarası: +20-3 3990700

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu resmi e-posta adresi: consulate.alexandria@mfa.gov.tr

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Hüseyin Avni BOTSALI

T.C. Kahire Büyükelçisi

Pazar - Perşembe

09.00 - 15.00

Vatandaşlarımızın her türlü konsolosluk işlemleri için başvuru saatleri: 09.00-15.00.Mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL durumlar için Acil Durum Nöbetçi Telefonu: +20 109 566 07 90
1.1.2019 Yılbaşı Tatili
7.1.2019 Hz. İsanın Doğum Günü (Kıpti)
25.1.2019 25 Ocak Devrim/Polis Günü
25.4.2019 Sina'nın Kurtuluşu
28.4.2019 29.4.2019 Sham El Nessim Festivali
1.5.2019 İşçi Bayramı
4.6.2019 6.6.2019 Ramazan Bayramı
23.7.2019 Devrim Bayramı, Milli Gün
10.8.2019 14.8.2019 Kurban Bayramı
31.8.2019 Hicri Yılbaşı
6.10.2019 Silahlı Kuvvetler Günü
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
9.11.2019 Mevlid Kandili