Mısır'daki Yeni Gelişmeler Çerçevesinde Güvenlik Duyurusu

Kahire Büyükelçiliği 22.08.2013

Değerli vatandaşlarımız,

Mısır’daki güvenlik durumu hassasiyetini korumaktadır. Darbe Karşıtı Gruplar, yarın (23 Ağustos) ülke genelinde büyük çaplı protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulunmuşlardır.

Ayrıca, Kuzey Kahire Ceza Mahkemesi dün, Devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in tutuklu yargılandığı son dava olan “Al Ahram Hediyeleri” davasında, adıgeçenin tutuksuz yargılanmasına karar vermiştir. Başsavcılığın sözkonusu karara itiraz etmemesi halinde Mübarek’in bugün tahliye edilebileceği ve hakkında devam eden davalardan tutkusuz yargılanabileceği bildirilmektedir. Mübarek’in tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması halinde ülkedeki mevcut gerginliğin daha da tırmanması beklenmektedir.

Öte yandan, bilindiği üzere, Geçiş Hükümeti, kolluk kuvvetlerine, kamusal bina ve mekanları korumak amacıyla gerektiğinde ateşli silah kullanma yetkisi ve talimatı vermiştir.

Yukarıdaki nedenlerle yarın güvenlik kuvvetleri ile protestocu gruplar arasında çatışma ve şiddet olayları yaşanması muhtemeldir.

Mısır'da yerleşik tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu dönemde her zamankinden daha müteyakkız olmaları, güvenlik uyarı ve tedbirlerine mutlaka riayet etmeleri, sokağa çıkma yasağının başladığı 19:00’dan önce evlerine dönmeleri, hayati tehlike yaratabilecek her türlü temas, faaliyet, intikal ve hareketten sarf-ı nazar etmeleri, taksi ve sahibi tanınmayan araçlara binmemeleri, gösterilerin yapıldığı geleneksel olay mahalleri ve benzer mekanlar başta olmak üzere, her türlü kalabalıktan uzak durmaları, ev, ikamet ve çalışma mekanlarından ayrılmamaları, alışveriş ve her türlü ihtiyaçlarını olaylar yatışıncaya kadar ertelemeleri önemle yeniden hatırlatılır.

Karayoluyla şehirlerarası ve uzun mesafe yolculukları tehlike ve belirsizlikler arzetmekte olup kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Yaz tatili münasebetiyle Mısır dışında bulunan aile efradı ile zorunlu olmayan personelin dönüş planlarını yaparken gelişmelerin izleyeceği seyri gözönünde bulundurmaları doğal ve ihtiyatlılık gereği olacaktır.

Olağandışı durumlarda T.C. Kahire Büyükelçiliği santral no: 0020227948364,

E-posta :