Mısır'daki Son Gelişmeler Çerçevesindeki Güvenlik Durumuna Ilişkin Duyuru

Kahire Büyükelçiliği 14.08.2013

Değerli vatandaşlarımız,

14 Ağustos 2013 Çarşamba günü sabah erken saatlerden başlayarak Mısır güvenlik kuvvetleri tarafından Rabia el Adeviye ve El Nahda Meydanlarında devam eden direniş eylemlerini dağıtmak amacıyla başlatılan operasyonlar devam etmektedir. Rabia el Adeviye Meydanı başta olmak üzere Kahire’de ve diğer vilayetlerde gösteri ve asayiş olaylarının devam ettiği bildirilmektedir. Çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu basın ve diğer açık kaynaklarda bildirilmektedir. Kentin ana caddeleri, meydan ve kavşaklar güvenlik kuvvetlerinin kontrolü altında trafiğe kısmen veyatamamen kapalıdır.

Kahire ve Giza ve diğer vilayetlerde eylem ve protestoların devam edebileceğine dair bilgi ve duyumlar devam etmektedir. Güvenlik kuvvetlerinin ülke genelinde teyakkuza geçtiği ve olaylara şiddet kullanılarak müdahale edilebileceği görülmektedir.

Yukarıda özetlenen olağanüstüdurum muvacehesinde tüm vatandaşlarımızın güvenlik uyarıları ve tedbirlerine her zamankinden daha büyük bir titizlikle riayet etmeleri, kesinlikle risk yaratabilecek intikal ve hareketlerde bulunmamaları, olay mahallerinden ve kalabalıklardan uzak durmaları, mecbur kalmadıkça ev, ikamet ve çalışma mekanlarından ayrılmamaları, alışveriş ve her türlü ihtiyaçların mümkün mertebe ertelenmesi, zorunlu hallerde gündüz ve güvenli semt ve mekanlardan karşılanması önemle duyurulur.

Mısır’la ilgili turistik seyahatlere ilişkin genel ihtiyatlılık uyarısı devam etmektedir. Tatil beldelerindeki muteber turistik işletme ve dinlenme tesislerine havaalanlarından doğrudan ve tesislerin eskort ve araçlarıyla intikal edilmesi tavsiye olunmaktadır. Bu konuda gelişmelere göre Dışişleri Bakanlığı Internet sitesine ve Facebook sayfalarına müracaat edilmelidir.

Olağandışı durumlarda T.C. Kahire Büyükelçiliği santral no: 0020227948364,

e-posta: embassy.cairo@mfa.gov.tr

Ayrıca, acil ve zorunlu hallerde doğrudan Konsolos Muhammed Veysi Celil (00 20 101 967 07 85) ile temas edilebilir.

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğumuzun temas bilgileri:

Adres : 11 Kamel El Kilani Street Alexandria, Egypt

Tel : +20-3 3990700