Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Kahire Büyükelçiliği 29.10.2010

Çok değerli vatandaşlarımız, muhterem Mısırlı dostlarımız;

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. Yıldönümü hepinize kutlu olsun.

Bu çok önemli günü idrak ederken, bu yıl sizlere Nil’in mücevheri Kahire’den hitap etmekten bahtiyarlık duyuyorum.

T.C. Kahire Büyükelçiliğinde bayrağı devraldığım 1 Aralık 2009 tarihinden bu yana geçen on ayı aşkın sürede, Sayın Cumhurbaşkanımızın 20/21 Temmuz 2010 tarihlerinde Kahire’ye gerçekleştirdikleri ziyaretle birlikte, iki ülkeye Cumhurbaşkanları düzeyinde iki,Bakan düzeyinde yedi, üst düzey resmi heyetler düzeyinde karşılıklı olarak 10’dan fazla, kezaişadamları, kanaat önderleri ve kültür topluluk ve elçileri düzeyinde 25’e yakın ziyaret gerçekleşti.

Mısır Arap Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkileri bugün en iyi tanımlayacak sıfat ancak “fevkalade” olabilir.

Görev dönemimde Mısır’da devlet kurumları ve yerel toplumla ilişkilerimizi karşılıklı güven, işbirliği ve ortak menfaatler temelleri üzerinde geliştirmeye devam etmeyi,proje ve temaslara hız kazandırmayı, Mısırlı dostlarımızın ve bu güzide kardeş ülkede yaşayan vatandaşlarımızın ilgi duyup katılabilecekleri sosyal ve kültürel faaliyetlerimizin sayı ve kapsamını arttırmayı, Türk müteşebbislerini Mısır’da daha fazla yatırım yapmayateşvik etmeyi, sorunlarına çözüm arayışlarını kolaylaştırmayı, vatandaşlarımızın dertleriyle daha yakından ilgilenmeyi amaçlıyoruz.

2023 yılında 100 yaşını idrak edecek olan Cumhuriyetimizin bugün erişmiş olduğu noktada, ulu önderimiz Atatürk’ün “Yurtta Sulh.. Cihanda Sulh” şiarının verdiği özsaygı ve güven yanında, asil ulusumuzun Türkiyemizi dünya devletleri arasında 16. sıraya yükselten çalışkanlığının ve üretkenliğinin verdiği gururla Yirmibirinci Yüzyıla ümitle bakıyor, bölgesinde ve dünyada ihtiyaç duyan herkese dostluk ve yardımlaşma için elini uzatan ülkemizin, imkan ve yeteneklerini barış, istikrar, kalkınma ve dostluk girişimleri için seferber kılma gayretlerinde üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz.

Bu süreçte Mısır’la ekonomik ve ticari ilişkilerimizin kurumsal altyapısının daha da geliştirilerek, ekonomik işbirliğimizin Doğu Akdeniz, Kuzey Afrika ve Orta Doğuya yönelik olarak güçlendirilmesinin bölgesel barış ve istikrarı tahkim edecek yeni bir sinerji yaratacağına inanıyoruz..

Diğer taraftan, Mısır’da Türkçe öğretim ve öğreniminin kalitesini yükseltmeyi, ortak tarih ve kültür mirasımızın zengin platformunda Türkiyemizin kültürel, sanatsal ve toplumsal yaşamının Mısır’da tanıtımına yönelik etkinliklerimizi arttırmayı, konsolosluk hizmetlerimizin sürat ve kalitesini yükseltmeyi, vatandaşlarımıza ve Mısırlı dostlarımıza güler yüzlü, şeffaf ve güvenilir hizmet sunmayı hedefliyoruz.

Buradaki onurlu görevimin ilk yılında, sizlerin yardım, teşvik ve desteğiyle Türk-Mısır ilişkilerinin siyasi, ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel veçhelerini bulunduğumuz noktadan ileriye taşımak doğrultusunda adımlar atabildiğimize inanıyorum.

Yıl içerisinde Kahire Türk Kültür Merkezimiz, binası onarılıp, kadrosu gözden geçirilip, yeniden dekore edilerek Dışişleri Bakanı Prof. Ahmet Davutoğlu tarafından Yunus Emre Kahire Türk Kültür Merkezi adı altında Mart ayında yeniden hizmete sokulmuş, Türkçe kurslarının güçlendirilmesi yanında, Merkez çatısı altında programlı ve takvime bağlı sosyal ve kültürel etkinliklere hız verilmiştir.

Büyükelçilik konutunda vatandaş ve müteşebbislerimizin de değerli destek ve katkılarıyla yirminin üzerinde resepsiyon verilmiş, toplam 7000 (yedibin) dolayında yerli ve yabancı konuk misafir edilmiş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle 250’si çocuk 700’ü aşkın konuğun katılımıyla uluslararası çocuk şenliği tertiplenmiş,geleneksel Kahire Türk Kermesi canlandırılmış, Kahire Çocuk kanser Hastanesine bağış yapılmış, Türkiye’den gelen sanatçıların katılımıyla, bazıları kitlesel büyüklükte onbinlerce seçkin Mısırlı seyirciye yönelik konser, tiyatro ve sair kültürel etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

Türk Mısır İşadamları Derneği TÜMİAD’ın düzenlediği tüm toplantı ve faaliyetlere aktif olarak katılınmış, Selahaddin Türk okulunun etkinlikleri izlenmiş, Büyükelçilik tarafından planlanan sosyal ve kültürel faaliyetlere Mısırlı dostlarımızla birlike işadamlarımızın ve vatandaşlarımızın mümkün olan en geniş şekilde iştirak etmeleri amaçlanmıştır.

Yıl içerisinde TRT Arapça Kanalının yayın hayatına başlaması bölgeye yönelik açılımlarımızın bir yenisini oluşturmuştur. TRT Arapça yayınlarına Mısır’dan etkin ve nitelikli katkılar yapılmasını temenni ediyorum.

Türkiye’yi tanıtım çalışmalarımızın Mısır basını tarafından da merak ve ilgiyle izlendiğni memnuniyetle görüyoruz. Ülkelerimizi ve halklarımızı birbirine yakınlaştıran değerli katkıları için Mısır makamlarına teşekkür etmeyi zevkli bir borç sayıyorum.

En başta Mısır Arap Cumhuriyeti hükümeti olmak üzere, Kahire halkının, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının, işadamlarımızın ve vatandaşlarımızın, keza Büyükelçiliğimiz, meslek, idari, sekretarya ve hizmet kadrolarının inançlı ve fedakâr destek ve katkıları olmadan yukarıda özetlemeye çalıştığım faaliyetlerin hiçbirisini gerçekleştirmemiz mümkün olamazdı.

Bu anlayışla T.C. Kahire Büyükelçiliği ile İskenderiye Başkonsolosluğumuzun, keza, Port Said Fahri Konsolosluğumuzun yöneticileri, çalışanları ve aileleri adınahepinizeiçten takdir ve teşekkürlerimi sunuyor, Cumhuriyet Bayramınızı bir kez daha içtenlikle kutluyor sağlık ve esenlikler diliyorum.

Hüseyin Avni Botsalı

Büyükelçi

Pazar - Perşembe

09.00 - 15.00

Vatandaşlarımızın her türlü konsolosluk işlemleri için başvuru saatleri: 09.00-15.00.Mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL durumlar için Acil Durum Nöbetçi Telefonu: +20 109 566 07 90
1.1.2019 Yılbaşı Tatili
7.1.2019 Hz. İsanın Doğum Günü (Kıpti)
25.1.2019 25 Ocak Devrim/Polis Günü
25.4.2019 Sina'nın Kurtuluşu
28.4.2019 29.4.2019 Sham El Nessim Festivali
1.5.2019 İşçi Bayramı
4.6.2019 6.6.2019 Ramazan Bayramı
23.7.2019 Devrim Bayramı, Milli Gün
10.8.2019 14.8.2019 Kurban Bayramı
31.8.2019 Hicri Yılbaşı
6.10.2019 Silahlı Kuvvetler Günü
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
9.11.2019 Mevlid Kandili