Türkiye Cumhuriyeti

İskenderiye Başkonsolosluğu

Başkonsolosun MesajıKıymetli vatandaşlarımız,

Mısırlı dostlarımız,

 

Başkonsolosluğumuzun görev bölgesindeki İskenderiye, Kafrü'ş-Şeyh, Buheyre, Dimyat, Dekahliye, Garbiya, Minufiye ve Matruh vilayetlerinde bulunan vatandaşlarımız ve Mısırlı kardeşlerimiz ile diğer tüm başvuru sahiplerine hizmet sunmak üzere, 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren bu onur verici görevi üstlenmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

Tüm mesai arkadaşlarımla birlikte 7 gün 24 saat anlayışıyla siz değerli vatandaşlarımızın hizmetinizdeyiz. Bu bağlamda, Başkonsolosluğumuzu kendi eviniz ve her konuda temasa geçilebilecek ilk adres olarak kabul etmenizi rica ediyorum. Herhangi bir müracaatınız veya talebiniz olmasa da Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmeniz bizleri sevindirecektir.

 

1925 yılında faaliyete geçen ve konsolosluk hizmetlerinin yanısıra, ticaret, ekonomi, kültür, sanat ve eğitim konuları da görevleri kapsamında yer alan Başkonsolosluğumuzun yerleşik bulunduğu liman kenti İskenderiye, Büyük İskender tarafından kurulduğu tarih olan M.Ö. 332 yılından bu yana, Akdeniz’in başlıca ticaret ve kültür merkezleri arasında sayılmıştır.

 

Bu noktadan hareketle, köklü tarihi, insani ve kültürel bağlarımız bulunan Mısır ile ilişkilerimizin ekonomik, ticaret, kültür, eğitim ve turizm boyutlarının güçlendirilmesi, ayrıca, 2013 yılında ülkemizde başlayan e-Vize uygulamasının sağladığı kolaylıklarla, halklar arasındaki dostluk ve diyaloğun pekiştirilmesi Başkonsolosluğumuzun sorumlulukları arasındadır.

 

Öte yandan, görev bölgemizde ülkemizin temsili ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi bakımından anahtar role sahip firmalarımıza ve iş çevrelerimize de elimizden gelen destek ve yardımı sağlamak amacıyla gereken çabayı göstereceğimizden emin olmanızı isterim.

 

Bu vesileyle, kapımızın sizlere ve ailelerinize her zaman açık olduğunu ifade eder, Başkonsolosluğumuz personeli ve şahsım adına sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

En iyi dileklerimle,

 

Serdar BELENTEPE

Başkonsolos